Rok 2023 przyniósł kolejny etap innowacyjnego programu stypendialnego Exact Systems, lidera kontroli jakości w branży motoryzacyjnej. Firma już po raz drugi rozdała stypendia Exact Future. 310 tys. zł otrzyma 20 studentów polskich i zagranicznych uczelni technicznych.
Celem projektu jest nie tylko finansowe wspieranie młodych ludzi zainteresowanych karierą w sektorze motoryzacyjnym, lecz także zapewnienie im optymalnych warunków kształcenia na wiodących uczelniach technicznych w kraju i za granicą.
Pierwsza edycja programu, zainaugurowana w ubiegłym roku, skierowana była do pracowników, zleceniobiorców oraz pracowników tymczasowych z grupy kapitałowej Exact Systems i ich dzieci. W efekcie wyłoniono sześciu laureatów, rozpoczynających swoją edukację na renomowanych uczelniach w Polsce.
Lesław Walaszczyk, wiceprezes Exact Systems, podsumowując sukces pilotażowej edycji zaznacza: Cieszymy się z osiągnięć naszych stypendystów z poprzedniego roku, którzy nie tylko z sukcesem zaliczyli wszystkie egzaminy, ale również zdobyli doświadczenie praktyczne podczas staży i zatrudnienia w naszej firmie. To dla nas potwierdzenie skuteczności programu Exact Future, który nie tylko wspiera finansowo, ale także integruje młodych ludzi z dynamicznym środowiskiem branży motoryzacyjnej.
Wspomina też o rozszerzeniu kryteriów w bieżącej edycji programu: W tym roku postanowiliśmy poszerzyć możliwości udziału w programie. O stypendia mogli ubiegać się już studiujący pracownicy i zleceniobiorcy naszej firmy, ale również wszyscy studenci pierwszego roku uczelni technicznych. To istotny krok, który otwiera program dla jeszcze szerszego grona ambitnych osób zainteresowanych branżą motoryzacyjną. - dodaje.
12 uczelni, 20 stypendystów, 310 tys. złotych
Stypendia przyznane w drugiej edycji programu stanowiły hołd dla różnorodności talentów i obszarów akademickich. Spośród 20 wyróżnionych, jedenastu to studenci rozpoczynający swoją przygodę z nauką na polskich uczelniach oraz dwaj pierwszoroczniacy z zagranicznych placówek edukacyjnych.
Niezwykle istotne jest także wyróżnienie siedmiorga studentów wyższych lat, których sukcesy w nauce idą w parze z ich aktywnym zaangażowaniem zawodowym w strukturach grupy kapitałowej Exact Systems.
Dla studentów uczących się w Polsce firma przeznaczyła stypendia w wysokości 15 tysięcy złotych, natomiast studenci z uczelni zagranicznych otrzymali wsparcie finansowe w wysokości 20 tysięcy złotych. Laureaci tej edycji programu to przedstawiciele cenionych uczelni, takich jak Politechnika Częstochowska, Politechnika Śląska, Politechnika Poznańska, Politechnika Rzeszowska, Politechnika Gdańska, Uniwersytet Warszawski, Politechnika Warszawska, Uniwersytet Wrocławski, Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Uniwersytet Techniczny w Delft oraz Uniwersytet Techniczny w Eindhoven.
Niektórzy zgłaszający się do programu nie znali nas wcale, inni pracowali na jednym z zakładów produkcyjnych w Europie, do których delegujemy ponad 7 tysięcy kontrolerów jakości, operatorów produkcji czy monterów, pozostali wykonywali prace biurowe w centrali firmy. Wystarczy wyobrazić sobie wpływ, jaki będzie to miało na życie tych młodych ludzi i ich karierę akademicką. To nie tylko stypendium finansowe, to otwarcie drzwi do świata praktyki, doświadczeń i możliwości, które mogą zmienić ich spojrzenie na branżę motoryzacyjną. Poprzez nasz program nie tylko wsparliśmy ich edukacyjną podróż, ale również stworzyliśmy dla nich bezpośrednią drogę do realnego środowiska pracy. - mówi Lesław Walaszczyk.
Inspirujące spotkanie w klimacie integracji
Oficjalne spotkanie z fundatorem stypendium, firmą Exact Systems było okazją do bliższego poznania się z przyszłymi liderami branży motoryzacyjnej. Wydarzenie to miało miejsce w Częstochowie, gdzie znajduje się centrala firmy. Spotkanie z udziałem 15 stypendystów było nie tylko momentem podpisania umów, ale również integracyjną podróżą w świat historii, wartości i możliwości firmy. Katarzyna Dłużniak, Dyrektora Działu HR Exact Systems, witając gości, przedstawiła proces wyłonienia laureatów oraz omówiła korzyści płynące z uczestnictwa w programie. W trakcie dalszej części spotkania, stypendyści mieli szansę porozmawiać z pierwszym stypendystą, Jakubem Cieślą, który swoją współpracę z firmą rozpoczął od stażu i obecnie pełni funkcję Kierownika ds. Inżynierii grupy kapitałowej Exact Systems. Nie zabrakło czasu na gry integracyjne oraz rozmowy o planach związanych z wydaniem zdobytych środków.
Zuzanna Wnęk, studentka I roku na kierunku Automatyka i Robotyka na Politechnice Poznańskiej podkreśla: Dla mnie stypendium Exact Future to przede wszystkim nagroda za ciężką pracę, jaką włożyłam w doskonalenie swoich umiejętności w klasie maturalnej i teraz zostało to docenione. Środki planuję przeznaczyć na kursy i różnego rodzaju sprzęt do nauki, a część na codzienne drobne wydatki.
Dawid Szwarc, student I roku na kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji na Politechnice Poznańskiej dodaje – Kiedy dowiedziałem się o stypendium Exact Future zauważyłem, że kryteria są skrojone pode mnie. Wysokie wyniki matur i zainteresowanie techniką stanowiły impuls, żeby zgłosić swoją kandydaturę. Stypendium planuję przeznaczyć na nowy komputer, bo mój obecny daje już znać o swoim wieku. Nowe urządzenie przyda mi się zwłaszcza na wykładach.
Inną perspektywę ma Natalia Zalas, która stypendystką programu jest po raz drugi: Nie mogę powiedzieć, że Exact Future jest dla mnie startem w dorosłość, bo to już mój trzeci kierunek. Mam licencjat z dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Politechnice Śląskiej, a obecnie studiuję równolegle design i zarządzanie projektami na Politechnice Częstochowskiej oraz zarządzanie w turystyce i sporcie na Uniwersytecie Jagiellońskim. Stypendystką jestem po raz drugi i to pokazuje, że wsparcie finansowe z Exact Systems realnie wpływa na moją edukację i rozwój kariery. Za pieniądze z ubiegłorocznej edycji sfinansowałam zakup laptopa i kurs angielskiego. Ten nowy zastrzyk gotówki przeznaczę na dalszy rozwój umiejętności językowych oraz kursy branżowe.
Wiceprezes Exact Systems podkreśla zaangażowanie firmy, mówiąc: Od początku trwania programu Exact Future wydaliśmy na stypendia dla młodych ludzi, planujących związać swoją przyszłość z branżą motoryzacyjną 400 tysięcy złotych. Mamy nadzieję zwiększyć zasięg programu i ilość stypendystów zapraszając do włączenia się w inicjatywę przedstawicieli zakładów motoryzacyjnych.”
Autorska inicjatywa edukacyjna “Akademia Jakości”, intuicyjna aplikacja dla wykonawców usług “Exact People”, czy wsparcie Politechniki Częstochowskiej w konkursie związanym z budową elektrycznego bolidu, to tylko część projektów realizowanych przez Exact Systems, które łączą świat biznesu ze światem akademickim.