Jakub Cieśla, Kierownik Działu Jakości
Sięganie po wsparcie doświadczonych partnerów w dziedzinie kontroli jakości, selekcji i naprawy to od wielu lat w branży automotive standard. W związku z rozwojem nowych technologii oraz tworzeniem bardziej złożonych pojazdów, producenci coraz częściej sięgają po usługi adaptacji i modernizacji samochodów, które właśnie zjechały z linii produkcyjnej. W obu przypadkach sukces gwarantuje jedynie współpraca z doświadczonymi partnerami branży motoryzacyjnej.
Czołowe firmy produkujące samochody wybierając firmy do współpracy biorą pod uwagę takie czynniki jak poziom specjalistycznej wiedzy, wyniki uzyskane na wcześniejszych projektach, elastyczne dopasowanie do potrzeb Klientów, szybkość realizacji zlecenia czy struktura firmy. Nic więc dziwnego, że firma Exact Systems została zaproszona do projektu, którego celem była optymalizacja systemu zarządzania baterią dla jednego z OEMów.
Zadanie postawione przez Klienta było jasne: profesjonalne wykonanie usługi optymalizacji produktu zgodnie z zatwierdzoną specyfikacją przez wysokokwalifikowanych i doświadczonych pracowników. Miejscem zlecenia była przestrzeń Klienta. Na przygotowanie wszystkich elementów tej technologicznie zaawansowanej układanki, mieliśmy tydzień. Szybkość reakcji dla zespołu Exact Systems nie była problemem, jednak szalejąca pandemia COVID-19 sprawiła, że baczniej należało przyglądać się wytycznym dotyczącym możliwości przekraczania granic, konieczności odbywania kwarantanny oraz przestrzegać zasad minimalizujących ryzyko zachorowania w krajach, które obejmowały członków projektu.
Kluczową kwestią podczas jego realizacji był dobór odpowiednich ekspertów. Exact Systems jako Grupa Kapitałowa jest obecna w 13 krajach, co znacznie przyspieszyło poszukiwanie osób o odpowiednich kwalifikacjach, gotowych zaangażować się w ten projekt. Ta międzynarodowa współpraca dała firmie możliwość wykorzystania rozległej wiedzy i doświadczenia pracowników, zdobytego w wymagających projektach z branży automotive w różnych zakątkach świata. Ostatecznie dla zapewnienia pomyślnej realizacji, do projektu powołaliśmy grupę złożoną z 30 osób z wysokimi kwalifikacjami oraz uprawnieniami SEP. Całość koordynowali nasi doświadczeni specjaliści.
Wszystkich pracowników zobowiązaliśmy też do przestrzegania poufności danych, dlatego publikowane poniżej treści odzwierciedlają jedynie mały fragment naszej współpracy.
Optymalizacja w 6 krokach
Projekt jakiego się podjęliśmy był złożony i wieloetapowy, dotyczył modernizacji samochodu poprzez optymalizację systemu zarządzania baterią. Trudność w realizacji tej nietypowej akcji serwisowej stanowił fakt, że była to praca z wysokim napięciem na samochodzie, w chwili, gdy proces produkcyjny został już zakończony. Wolumen pojazdów, jaki należało zweryfikować to 3500 sztuk. Na wykonanie każdego z 6 etapów przewidziany był czas, który nie powinien być przekroczony, a tempo prac na każdym stanowisku musiało być zsynchronizowane z pozostałymi stanowiskami.
Proces przygotowawczy uwzględniał potrzeby, cele i wymagania Klienta. Zakładał działania rekrutacyjne, logistyczne związane z zakwaterowaniem pracowników blisko miejsca zlecenia, a także kwestie zapewnienia odpowiedniego szkolenia oraz wyposażenia wszystkich zaangażowanych osób. Był to czas na opracowanie planu działania, odpowiedniego wyboru stref i przypisania pracowników do każdej z nich.
Proces wypracowany przez ekspertów Exact Systems musiał zapewnić optymalizację od 80 do 120 pojazdów dziennie tak, aby osiągnąć wyznaczony na początku termin. W realizacji tego zadania pomogło nam doświadczenie przy podobnych projektach, gdzie kluczową rolę odgrywał czas. Dla jak najefektywniejszej pracy cały proces został podzielony na sześć części.
Etap 1
Transport pojazdów na wyznaczoną stację
Prace te musiały zostać przeprowadzone z najwyższą starannością. Pamiętajmy, że optymalizacji systemu zarządzania baterią należało dokonać na gotowym pojeździe. Kluczowym elementem na tym etapie prac był bezpieczny transport na wyznaczone miejsce w przestrzeni Klienta oraz umiejętne rozpakowanie poszczególnych pojazdów.
Etap 2
Demontaż tylnych siedzisk, ustawienie foteli w pozycji umożliwiającej poprawne wykonanie operacji
Na tym etapie eksperci Exact Systems wciąż przygotowywali się do zasadniczej części zadania, jednak żadnego z nich nie można było pominąć. Demontaż siedzisk tylnych odbywał się według szczegółowej instrukcji. Kluczowe było prawidłowe zabezpieczenie siedzisk na czas przeprowadzenia projektu a także ustawienie foteli w sposób umożliwiający bezproblemowe wykonanie całej operacji.
Etap 3
Optymalizacja systemu zarządzania baterią
Istota całego projektu! Aby jego realizacja zakończyła się sukcesem ważne było postępowanie zgodnie z przygotowaną instrukcją, bez pozwalania sobie na jakiekolwiek odstępstwa. Eksperci Exact Systems byli wyposażeni w odpowiedni strój oraz narzędzia umożliwiające pracę pod wysokim napięciem. Dalsze prace etapu trzeciego dotyczyły przeprowadzenia operacji optymalizującej zarządzanie baterią, przez umieszczenie dodatkowych elementów w konstrukcji, po uprzednim odłączeniu akumulatora.
Etap 4
Diagnostyka komputerowa oraz test izolacji
Precyzyjna kontrola eliminuje ryzyko występowania wadliwych partii produktów, dlatego cały proces został poddany dodatkowemu sprawdzeniu. W diagnostyce pomiarowej zastosowano narzędzia dedykowane marce, dlatego prace diagnostyczne zostały zrealizowane w sposób sprawny i bezproblemowy.
Etap 5
Montaż tylnych siedzisk
Prawidłowe wykonanie etapu 1 dawało gwarancję powodzenia etapu 5. Montaż tylnych siedzisk odbywał się z zachowaniem najwyższej staranności oraz dbałością o unikanie uszkodzeń materiału.
Etap 6
Transport samochodu na parking
Po zakończeniu fazy montażu tylnych siedzisk zespół ekspertów dokonał transportu każdego pojazdu na wyznaczone miejsce w przestrzeni Klienta.
Praca związana z optymalizacją zarządzania baterią przypominała układanie niezwykle skomplikowanych puzzli. - mówi dyrektor operacyjny Dariusz Dengusiak- Zadanie to wymagało od nas ogromnej wiedzy technicznej oraz doświadczenia w obszarze technologii, diagnostyki, jakości oraz logistyki. Tym bardziej, że poza główną operacją przeprowadziliśmy też prostsze prace, związane z pomiarem rezystancji, oporności, ustawieniem świateł, czy aktualizowaniem oprogramowania pojazdów. Dokładne zaplanowanie każdego etapu, dobrze dobrany wysokokwalifikowany zespół oraz sprawna koordynacja procesów sprawiła, że cały projekt został zakończony powodzeniem.
Elektromobilność to niezwykle istotna gałąź europejskiej gospodarki. Cele jakie stawia sobie Exact Systems w tym obszarze, to przede wszystkim jeszcze lepsze dopasowanie się do dynamicznie zmieniających się potrzeb Klientów, związanych z rozwojem technologii. W związku z tym stawiamy na optymalizację naszych zasobów. Przywiązujemy ogromną wagę do pozyskania i utrzymania ekspertów z tego obszaru, a także rozwoju pracowników, których od wielu lat kształcimy w ramach autorskiego programu edukacyjnego Akademia Jakości.